CRYPTO

Kryptomeny sú ďalším krokom k bezhotovostnej spoločnosti

BITCOIN (BTC) DAO dApps DECENTRALIZATION DeFi
Kryptomeny sú ďalším krokom k bezhotovostnej spoločnosti

TOP příspěvky

Prestížny audítor zaradil WEXO medzi TOP10% projektov
WEXO

Prestížny audítor zaradil WEXO medzi TOP10% projektov

Vstup na centralizovanú burzu je spolu s výborným výsledkom auditu a 8. miestom spomedzi platobných projektov, skve...

Čtěte více
Wexo Points: Nájdite miesta, kde sa dá platiť Bitcoinom (App Update)
BITCOIN (BTC) CRYPTOCURRENCY WEXO

Wexo Points: Nájdite miesta, kde sa dá platiť Bitcoinom (App Up...

Vyhľadajte vo Vašom okolí podnikateľov, ktorí akceptujú platbu Bitcoinom

Čtěte více
Wexo Meetup Košice už 29. júna (pozvánka)
WEXO

Wexo Meetup Košice už 29. júna (pozvánka)

Sobota plná noviniek a inovácii tentokrát v metropole východu!

Čtěte více

Budúcnosť platieb je v kryptomenách. Bežným používateľom ešte chvíľu potrvá, kým si na to zvyknú.

S rozmachom mobilného bankovníctva a platbami pomocou QR kódov sa ľudia na celom svete stále viac a viac spoliehajú na riešenia digitálnych platieb. Mobilné platby prostredníctvom smartfónu sú už bežnou súčasťou každodenného života.

K vyššiemu komfortu treba prirátať aj úsilie samotných vlád k prechodu na bezhotovostnú ekonomiku. Pandémia COVID-19 akceptáciu bezhotovostných a bezkontaktných platieb výrazne umocnila. Exemplárnym príkladom sú Filipíny, kde miera využívania platforiem digitálnych platieb zaznamenala rast dokonca až o 5 000%.

Nárast bezhotovostných platieb pripravuje živnú pôdu pre akceptáciu kryptomien a ich masové prijatie. Svedčí o tom aj narastajúci počet používateľov kryptomien. Ich celkový počet sa pohybuje okolo 300 miliónov, pričom do konca roka experti predikujú dosiahnutie míľnika 1 miliardy používateľov.

Kryptomeny sú fenoménom, ktorý plní titulky etablovaných magazínov. Čo však bude potrebné na to, aby došlo k ich rozšíreniu a masovej adopcii?

Kryptomeny sú o finančnej dostupnosti

Ani dnes nemajú miliardy ľudí prístup k tým najzákladnejším finančným službám a nemajú možnosť ako bezpečne uchovávať a narábať so svojimi zárobkami a financiami.
S kryptopeňaženkami však môže každý previesť svoje kryptomeny do zahraničia bez toho, aby musel udržiavať minimálny zostatok na svojom účte, pokiaľ má internetové pripojenie. Kryptomeny sa ukázali ako riešenie počas vojny na Ukrajine, kedy si utečenci mohli svoje financie ľahko "zobrať" so sebou.

Keďže kryptoaplikácie sú postavené na decentralizovaných blockchainoch, transakcie sa vykonávajú na báze peer-to-peer bez tradičných sprostredkovateľov, ako sú bankári alebo maklérske domy.

Výsledkom je výrazné šetrenie transakčných nákladov, keďže tradičné poplatky za cezhraničné prevody malých súm môžu dosahovať až 7%, po zohľadnení poplatkov sprostredkovateľov na strane odosielateľa, aj príjemcu. Medzitým sú rovnaké poplatky za kryptomeny často nižšie ako 1 percento - bez ohľadu na výšku transakcie.

Okrem toho, vysoko decentralizované platformy nie sú regulované, čo znamená, že ktokoľvek, kto má kryptopeňaženku a internetové pripojenie, môže požičiavať, posielať alebo obchodovať s ich kryptomenami bez overenia centrálnym orgánom alebo sprostredkovateľom.

Namiesto toho, sa transakcie vykonávajú pomocou inteligentných zmlúv, ktoré ich automatizujú, pokiaľ sú splnené vopred zakódované podmienky. Okrem úspory nákladov, v tomto prípade, zaváži aj úspora času. Spracovanie prevodných transakcií môže trvať niekoľko dní, zatiaľ čo kryptomeny je možné previesť za pár minút.

Vzdelanie je kľúčom k prijatiu kryptomien vo veľkom rozsahu

Rozšírené prijatie digitálnych platobných technológií, ako sú QR kódy a biometria, je určite sľubným znakom toho, že spotrebitelia sa stali digitálne zdatnejšími ako kedykoľvek predtým. V ázijsko-pacifickej oblasti viac ako 90% opýtaných respondentov uviedlo, že by v budúcom roku zvážili aspoň jeden nový spôsob platby.

Okrem nových platobných technológií, viedlo rozšírenie retailového investovania k zmene paradigmy v investičnom prostredí, pričom obchodné aktivity sa za posledný rok zdvojnásobili.

Užívateľsky prívetivé platformy, ako je Robinhood a ich známe kryptografické náprotivky, ako napríklad Coinbase, urobili investovanie oveľa dostupnejším pre neinštitucionálnych investorov.

Tento historický nárast bezhotovostných platieb a retailových investícií spôsobil, že verejnosť získala väčšiu expozíciu voči rôznym typom aktív. Avšak v Spojených štátoch sa ohromujúcich 84% dospelých o kryptomeny buď nezaujíma, alebo o nich nikdy nepočuli. Aj keď to možno pripísať zdanlivo zastrašujúcim technickým podrobnostiam, teraz sme na dobrom mieste na to, aby sme postupne prešli smerom k spoločnosti, ktorá je viac kryptoforwardová.

V súčasnosti je potrebné urobiť oveľa viac, aby sme pomohli bežným spotrebiteľom lepšie porozumieť kryptomenám. Po prvé, krypto projekty by urobili dobre, keby investovali viac zdrojov do vytvárania vzdelávacieho obsahu na preklenutie vedomostnej priepasti - či už prostredníctvom sprievodcov alebo podrobných vysvetlení.

Medzitým prijatie prístupu viac zameraného na transparentnosť, ktorý sa snaží odhaliť mylné predstavy a zabezpečiť, aby si používatelia boli vedomí rizík spojených s kryptomenami, umožní týmto používateľom ľahšie a sebavedomejšie navigovať pri vstupe do krypto-priestoru.

Crypto je TOP v bezhotovostnej jednotke

Ako sa konverzácie o kryptomenách viac a viac rozširujú, vlády to začínajú brať na vedomie. Hoci hotovosť nebude v dohľadnej dobe zlikvidovaná, až 86% centrálnych bánk na celom svete má snahu prejsť na bezhotovostné platby.

Prvú digitálnu menu centrálnej banky (CBDC) na svete - piesočný dolár (Sand Dollar) - oznámila Centrálna banka Bahám už v roku 2018 a oficiálne spustila v októbri 2020. Technologický tím za týmto projektom viedol U-Zyn Chua, ktorý sa stal spoluzakladateľom DeFiChain.

Hoci CBDC budú regulované centrálnym orgánom, ich prijatie vyšle účastníkom trhu hlbokú správu o legitimite digitálnych mien. Zavedenie CBDC je preto veľmi potrebným odrazovým mostíkom na naštartovanie rozsiahlej adopcie kryptomien.

V krátkodobom horizonte kryptomeny nenahradia existujúci finančný systém. Už teraz si ale vytvárajú svoj vlastný ekosystém, ktorý je vhodný pre novú generáciu digitálnych, finančne zdatných používateľov.
Kým spotrebiteľom bude nejaký čas trvať, kým si zvyknú na kryptomeny, rodiaca sa technológia časom preukáže svoju hodnotu tým, že všetkým ponúkne lacnejšie, bezpečnejšie a jednoduchšie finančné služby bez potreby sprostredkovateľa, v podobe bánk ako ich poznáme dnes.