CRYPTO

Metaverse: Aká budúcnosť nás čaká?

METAVERSE WEB 3.0
Metaverse: Aká budúcnosť nás čaká?

TOP příspěvky

Prestížny audítor zaradil WEXO medzi TOP10% projektov
WEXO

Prestížny audítor zaradil WEXO medzi TOP10% projektov

Vstup na centralizovanú burzu je spolu s výborným výsledkom auditu a 8. miestom spomedzi platobných projektov, skve...

Čtěte více
Wexo Points: Nájdite miesta, kde sa dá platiť Bitcoinom (App Update)
BITCOIN (BTC) CRYPTOCURRENCY WEXO

Wexo Points: Nájdite miesta, kde sa dá platiť Bitcoinom (App Up...

Vyhľadajte vo Vašom okolí podnikateľov, ktorí akceptujú platbu Bitcoinom

Čtěte více
Wexo Meetup Košice už 29. júna (pozvánka)
WEXO

Wexo Meetup Košice už 29. júna (pozvánka)

Sobota plná noviniek a inovácii tentokrát v metropole východu!

Čtěte více

Budúcnosť internetu. Ďalší vývojový stupeň v budovaní sociálnych vzťahov. Úniková cesta Marka Zuckerberga. Aj tieto prívlastky sprevádzajú rebranding spoločnosti Facebook, ktorá 28. októbra 2021 zmenila svoj korporátny názov na Meta. Čo nám táto zmena prinesie?

Čo je to Metaverse?

Na úvod treba povedať, že to nikto zatiaľ presne nevie. Ak ste čítali sci-fi romány ako Sneh alebo Ready Player One, môžete mať aspoň základnú predstavu, k čomu sa možno blížime. V pozitívnom aj negatívnom zmysle, to záleží na uhle vášho pohľadu.

Pre niektorých tento projekt predstavuje budúcnosť internetu. Panuje presvedčenie, že pre virtuálnu realitu (VR) bude Metaverse tým, čím sú moderné smartfóny pre prvé mobilné telefóny z 80. rokov – teda masívnym krokom vpred. Kým dnes je VR synonymom najmä videoherného zážitku, virtuálny svet Marka Zuckerberga sa bude dať využiť na čokoľvek – prácu, hry, koncerty, stretnutia s priateľmi, návštevy kina či bežný online život.

Prečo Metaverse vzniká?

Podľa slov Marka Zuckerberga, ktorý len tento rok do Metaverza investoval minimálne 10 miliárd dolárov, existujúca značka (Facebook) nemôže reprezentovať všetko, čo robíme dnes, nieto ešte v budúcnosti, a preto sa musí zmeniť. V Metaverse sa môžu ľudia hrať, pracovať a komunikovať vo virtuálnom prostredí, pričom budú využívať najmä VR headsety.

Rebranding sa netýka jednotlivých platforiem (Facebook, Instagram a Whatsapp), ale iba materskej spoločnosti, ktorá ich vlastní. Zmena prichádza po sérii negatívnych informácii o Facebooku, ktoré zverejnila bývalá zamestnankyňa Frances Haugen. Podľa nej Facebook uprednostňuje profit pred ochranou osobných údajov svojich užívateľov.

Mark Zuckerberg však tvrdí, že rebranding nemá s týmito aktivitami nič spoločné. O zmene vraj uvažoval už od roku 2012, resp. 2014, keď kúpil Whatsapp a Instagram. Podľa jeho slov práve teraz nastala tá správna chvíľa. Čím nás teda Metaverse môže prekvapiť?

Čo nás čaká v Metaverse?

Pojem „metaverse" nie je nový. Preslávil ho spisovateľ Neal Stephenson vo svojom románe Sneh z roku 1992, kde označoval 3D virtuálny svet obývaný avatarmi skutočných ľudí. Mark Zuckerberg vo svojom Metaverze ponúka utopickú myšlienku, ktorá odomkne úplne novú ekonomiku virtuálneho tovaru a služieb.

Mark je presvedčený, že v nasledujúcom desaťročí budú ľudia tráviť väčšinu svojho času v pohlcujúcej 3D verzii internetu. Tlačí na svoje tímy developerov, aby vytvorili technológiu, ktorá by nám jedného dňa umožnila ukázať sa vo virtuálnom priestore ako avatar s plným telom, alebo sa objaviť ako hologram v skutočnej obývačke našich priateľov, ktorí žijú stovky kilometrov od nás.

Dôležitú úlohu v Metaverse budú zohrávať aj kryptotechnológie (NFT, inteligentné zmluvy atď.). To nám prináša aspoň čiastočnú odpoveď na otázku, či budú môcť ľudia priamo v Metaverse niečo vlastniť, s niečím obchodovať a niečo predávať.

Máme sa teda vôbec na čo tešiť?

Humbuk okolo rozšírenej reality a digitálnych svetov budúcnosti sa objaví každých pár rokov, následne pomaly zmizne. Medzi bohatými investormi a veľkými technologickými firmami však panuje obrovské vzrušenie, pretože prvýkrát je potrebná technológia takmer na dosah.

Facebook urobil z budovania Metaverse jednu zo svojich hlavných priorít. Veľa investuje do virtuálnej reality prostredníctvom svojich headset súprav Oculus. Vytvára tiež VR aplikácie na sociálne stretnutia a pracovné mítingy vrátane tých, ktoré interagujú so skutočným svetom.

Facebook sa snaží Metaverse budovať postupne. Vie, že tento virtuálny svet budúcnosti nevybuduje cez noc, a že na to nestačí jedna spoločnosť. Preto Facebook nedávno investoval 50 miliónov dolárov do financovania neziskových organizácií, aby Metaverse vznikal zodpovedne. Aby sa myšlienka funkčného Metaverse sveta naozaj stala realitou, potrvá to minimálne najbližších 10 až 15 rokov.

Zdroje: theverge.combbc.comabout.fb.com