CRYPTO

Využitie NFT má väčší potenciál, ako si dnes vieme predstaviť

BLOCKCHAIN METAVERSE NFT
Využitie NFT má väčší potenciál, ako si dnes vieme predstaviť

TOP příspěvky

Prestížny audítor zaradil WEXO medzi TOP10% projektov
WEXO

Prestížny audítor zaradil WEXO medzi TOP10% projektov

Vstup na centralizovanú burzu je spolu s výborným výsledkom auditu a 8. miestom spomedzi platobných projektov, skve...

Čtěte více
Wexo Points: Nájdite miesta, kde sa dá platiť Bitcoinom (App Update)
BITCOIN (BTC) CRYPTOCURRENCY WEXO

Wexo Points: Nájdite miesta, kde sa dá platiť Bitcoinom (App Up...

Vyhľadajte vo Vašom okolí podnikateľov, ktorí akceptujú platbu Bitcoinom

Čtěte více
Wexo Meetup Košice už 29. júna (pozvánka)
WEXO

Wexo Meetup Košice už 29. júna (pozvánka)

Sobota plná noviniek a inovácii tentokrát v metropole východu!

Čtěte více

Položky skutočného sveta, ako sú umelecké diela a nehnuteľnosti, môžu byť reprezentované pomocou NFT. Tento skutočný hmotný tovar je možné tokenizovať, aby bolo efektívnejšie obchodovať s ním a zároveň aby sa znížilo riziko podvodu.

Využitie nezameniteľných tokenov NFT je tak oveľa väčšie, ako to v súčasnosti poznáme. Nemusí pritom ísť iba o umelecké diela. Pomocou NFT je možné tokenizovať čokoľvek, na čo si spomeniete: od bežných vecí, ako sú obrazy, pozemky či domy, po virtuálne ponuky, ako sú digitálne diela, kurzy či vstupenky na podujatia.

Len v roku 2021 sa objem obchodovania NFT vyšplhal nad úroveň 25 miliárd dolárov. Budúcnosť NFT ponúka nekonečné možnosti a len ľudská predstavivosť dokáže stanovovať limity tohto odvetvia.

Využitie NFT nepozná limity

Umenie

Najčastejšou aplikáciou NFT je programovateľné umenie, ktoré unikátne spája kreativitu a technológiu. Dnes sú v obehu rôzne limitované edície umeleckých diel. Niektorí zberatelia boli ochotní zaplatiť za niektoré kúsky desiatky miliónov dolárov.

TIP: 10 najdrahších NFT: Tieto kúsky sa predali za šialené ceny

Móda

S prísľubom výhod pre všetkých partnerov dodávateľského reťazca sa blockchain bez námahy začlenil do sveta módy. Spotrebitelia si môžu jednoducho skontrolovať online informácie o vlastníctve svojich nákupov a príslušenstva, čím eliminujú nebezpečenstvo falšovania. Používatelia môžu napríklad jednoducho naskenovať QR kód nachádzajúci sa na cenovkách odevov a doplnkov vo forme NFT.

Licencie a certifikácie

Prípady použitia NFT môžu tiež poskytnúť významné výhody pri potvrdzovaní licencií a certifikácií. Úspešným študentom sa zvyčajne vydávajú osvedčenia o absolvovaní kurzu v digitálnom alebo vo fyzickom formáte, podobne ako pri akomkoľvek inom titule alebo licencii. Avšak predtým, ako korporácia alebo inštitút niekomu ponúkne miesto, chcú univerzity a zamestnávatelia ako referenciu kópie dokumentu o ukončení kurzu.

Správcovia by mohli ušetriť veľa času používaním NFT na prístup k takýmto licenciám. Certifikáty a licencie založené na NFT odbremeňujú /koho?/ od kontroly a overovania záznamov. Výsledkom je, že táto technika uľahčuje sledovanie dokladu o absolvovaní kurzu alebo udelení licencie.

Šport

Niektoré z najvážnejších problémov ovplyvňujúcich športový priemysel sú falšované vstupenky a tovar. Blockchain je ideálne riešenie na vyriešenie takýchto ťažkostí s niekoľkými prekážkami. Nemennosť technológie blockchain pomáha predchádzať falšovaniu zberateľských predmetov a lístkov.

Hry

NFT tiež zanechali svoju stopu v hernom priemysle s kryptomenami a už majú vplyv na celkovú hernú scénu. CryptoKitties bol prvý projekt, ktorý v roku 2017 skombinoval funkcie hrania s NFT, vydal digitálne mačky na blockchaine a poskytol používateľom možnosť interakcie a obchodovania s nimi. Model bol taký úspešný, že spôsobil, že sieť Ethereum bola na krátku chvíľu upchatá vysokým objemom transakcií.

Hranie hier sa odvtedy stalo kľúčovým prípadom použitia pre NFT, čo nie je príliš náročné vzhľadom na povahu predaja produktov, ako sú skiny a ďalšie prvky známe z hier, ktoré už ovládli tradičný trh.

Reality

Novým fenoménom v prípade tokenizovaného vlastníctva je investovanie do realít prostredníctvom NFT. V porovnaní s doposiaľ využívanými možnosťami, umožňuje blockchain v prípade realít rýchlejšie a bezpečné transakcie s nehnuteľnosťami. Navyše, vďaka tokenizácii je možné rozdelenie vlastníctva nehnuteľností a tak nová technológia otvára dvere aj menším investorom. Prostredníctvom tokenizácie si môžete kúpiť podiel nielen na dome či apartmáne, ale na akejkoľvek inej nehnuteľnosti. Príkladom je projekt AMANTIUS – tokenizované apartmány v Dubaji.

NFT má zmysel tam, kde je cenné vlastniť originál, nie kópiu

Nezameniteľné tokeny oslovujú zberateľov, investorov aj obchodníkov. Sú digitálnou verziou nejakého produktu, ktoré dáva majiteľovi certifikovanú verziu tohto (nielen umeleckého) diela. NFT majú zmysel najmä tam, kde je vlastníctvo skutočnej ponuky – oficiálnej, jedinečnej verzie položky – oveľa cennejšie ako vlastniť jej kópiu.