CRYPTO

DeFi: Aké sú výhody a nevýhody decentralizovaného financovania?

dApps DeFi
DeFi: Aké sú výhody a nevýhody decentralizovaného financovania?

TOP příspěvky

WEXO na konferencii o kryptomenách v srdci Slovenska predstavilo novú aplikáciu
COLD STORAGE/COLD WALLET CRYPTOCURRENCY CRYPTOCURRENCY ADDRESS PAPER WALLET WALLET SOFTWARE WALLET TOKEN

WEXO na konferencii o kryptomenách v srdci Slovenska predstavil...

Na konferencii pre odborníkov, fanúšikov kryptomien aj pre širokú verejnosť, ktorá sa zaujíma o kryptoaktíva, preds...

Čtěte více
Satoshi Nakamoto: Záhadný otec bitcoinu
1 SATOSHI (0.00000001 BTC) DECENTRALIZATION GENESIS BLOCK SATOSHI NAKAMOTO

Satoshi Nakamoto: Záhadný otec bitcoinu

Svet dodnes nepozná pravú identitu tvorcu bitcoinu. Kto v skutočnosti stojí za revolučnou technológiou blockchain?...

Čtěte více
NFT - Najvzrušujúcejšia novinka v kryptomenách
DIGITAL ART NFT

NFT - Najvzrušujúcejšia novinka v kryptomenách

Nezameniteľné tokeny, alebo NFT, zažívajú v roku 2021 absolútny boom. Viete, čo to NFT vlastne sú a prečo majú niek...

Čtěte více

Pojmom decentralizované financovanie spoločne označujeme finančné služby na verejných blockchainoch (najmä Ethereum). Poznáme ho pod skratkou DeFi, a ako také, má množstvo výhod, ale aj niekoľko nevýhod.

S DeFi môžete vykonávať väčšinu aktivít, ktoré podporujú aj banky – zarábať na úrokoch, požičiavať si, požičiavať iným, kupovať poistenie, obchodovať s derivátmi, alebo obchodovať s aktívami. S DeFi to však budete robiť rýchlejšie, bez zbytočného papierovania, či vstupu tretej strany. Rovnako, ako u kryptomien vo všeobecnosti, tak aj DeFi:

 • je globálne,
 • prebieha peer-to-peer (priamo medzi dvoma osobami, nie je smerované cez centralizovaný systém),
 • je anonymné a otvorené pre všetkých.

Prečo je DeFi dôležité?

Riešenia decentralizovaného financovania (DeFi) už niekoľkokrát dokázali, že sú lepšou alternatívou k tradičnému financovaniu, ktoré vyplýva z potreby otvoreného, ​​bezpečného a transparentného finančného systému. S DeFi môžu používatelia využiť nižšie transakčné sadzby, vyššie úrokové sadzby alebo príležitosť na diverzifikáciu investícií.

DeFi preberá základnú premisu bitcoinu – existenciu digitálnych peňazí a obchodovanie s nimi – a rozširuje ju, čím vytvára digitálnu alternatívu ku kamenným burzám (napr. k Wall Street), ale bez všetkých súvisiacich nákladov (kancelárske priestory, platy zamestnancov, atď.). Tým vytvára otvorenejšie, slobodnejšie a spravodlivejšie finančné trhy, ktoré sú prístupné každému, kto má internetové pripojenie.

DeFi vs. tradičné financovanie

Cieľom aplikácií DeFi je obnoviť tradičné finančné systémy (banky alebo burzy) pomocou kryptomeny. Hlavný rozdiel spočíva v tom, že aplikácie DeFi fungujú bez centrálnej služby, ktorá by vykonávala kontrolu nad celým systémom.

Prostredníctvom DeFi môžu používatelia požičiavať kryptomenu, ako to robí tradičná banka s fiat menou, a získavať úroky ako veriteľ. Získavanie a poskytovanie pôžičiek patria medzi najbežnejšie prípady použitia aplikácií DeFi, ale existuje aj mnoho čoraz zložitejších možností – môžete sa napríklad stať poskytovateľom likvidity pre decentralizovanú burzu.

Úrokové sadzby sú zvyčajne atraktívnejšie, ako v tradičných bankách, a prekážka vstupu na pôžičku je nízka v porovnaní s tradičným systémom. Jedinou požiadavkou na získanie pôžičky DeFi, je vo väčšine prípadov, schopnosť poskytnúť kolaterál s inými kryptografickými aktívami – môžete ponúknuť svoje NFT alebo nezameniteľné tokeny, všetko v závislosti od použitého protokolu DeFi. Podobné faktory prispievajú k tomu, prečo je DeFi rizikovejšie ako klasická banka.

Výhody DeFi

Medzi hlavné výhody decentralizovaného financovania patrí:

 • Jednoduchý prístup – nemusíte o nič žiadať, ani si „otvoriť“ účet. Prístup získate len vytvorením kryptopeňaženky.
 • Anonymita – nemusíte uvádzať svoje meno, e-mailovú adresu, ani žiadne osobné údaje.
 • Flexibilnosť – svoje aktíva môžete kedykoľvek presunúť kamkoľvek bez toho, aby ste museli žiadať o povolenie, čakať na dokončenie dlhých prevodov a platiť drahé poplatky.
 • Rýchlosť – úrokové sadzby a odmeny sa rýchlo aktualizujú (zvyčajne každých 15 sekúnd) a môžu byť výrazne vyššie ako pri tradičnej Wall Street.
 • Transparentné – všetci zúčastnení môžu vidieť celý súbor transakcií (súkromné firmy a banky zriedka poskytujú takýto druh transparentnosti)

Nevýhody DeFi

 • Kolísavé sadzby transakcií alebo riziko aktív– aktívne obchodovanie môže byť drahé. Keďže kryptomeny sú nestále, ich hodnota často kolíše. Ak dôjde k poklesu, hodnota kryptoaktív, používaných ako kolaterál, môže prudko klesnúť a niektorí môžu vidieť likvidáciu svojich pozícií. Preto niektorí používajú stablecoiny, o ktorých sa predpokladá, že sú viazané na fiat a sú menej volatilné.

 • Vysoká volatilita alebo riziko technológie – inteligentné zmluvy alebo zbierky kódu, ktoré vykonávajú súbor pokynov na blockchaine, sú nevyhnutné na to, aby aplikácie DeFi fungovali. Ak sa však vyskytne problém s kódom, v protokole DeFi môžu byť potenciálne nedostatky. V závislosti od toho, ktoré dapps používate, a ako ich používate, môže vaša investícia zaznamenať vysokú volatilitu – ide napokon o pomerne novú technológiu a na konci dňa je softvér len taký dobrý ako kódovanie, ktoré bolo vykonané.

 • Riziko produktu – menej zrelé fondy alebo novšie protokoly nie sú testované, a preto zvyčajne majú vyššie výnosy. Existuje značné množstvo rizika súvisiaceho s tým, ako sa generuje váš výnos. Na rozdiel od tradičnej banky neexistuje pri DeFi žiadna regulácia, ani poistenie vašich peňazí. Pôžičky DeFi sú síce zabezpečené inými kryptografickými aktívami, dlžníci používajúci protokoly DeFi však nemôžu byť braní na zodpovednosť, ak nie sú schopní efektívne splatiť pôžičku. Investujte len toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť, a pred vstupom do DeFi vykonajte dôkladný prieskum.

Súčasné využitie DeFi

Decentralizované financie sú stále v počiatočných fázach svojho vývoja. Celková hodnota. uzavretá v zmluvách DeFi sa k 28. decembru 2021 pohybovala na úrovni okolo 101 miliárd amerických dolárov.

Celková uzamknutá hodnota sa vypočíta vynásobením počtu tokenov v protokole a ich hodnoty v amerických dolároch. Aj keď celkový údaj pre DeFi vyráža dych, je dôležité si
uvedomiť, že je to pomyselné číslo. Mnohým tokenom DeFi totiž chýba dostatočná likvidita a objem na obchodovanie na kryptotrhoch.

Používatelia sa do DeFi zvyčajne zapájajú prostredníctvom softvéru nazývaného „dapps“ (decentralizované aplikácie), z ktorých väčšina v súčasnosti beží na blockchaine Ethereum. Na rozdiel od bežnej banky, nie je potrebné vyplniť žiadnu žiadosť, ani založiť účet. V súčasnosti existuje niekoľko spôsobov, akými ľudia prichádzajú do kontaktu s DeFi:

 • Poskytnutie pôžičky – ak požičiavate svoje kryptomeny, môžete získavať úroky a odmeny každú minútu, nie iba raz za mesiac.

 • Získanie pôžičky – získať pôžičku môžete okamžite bez vypĺňania papierov vrátane extrémne krátkodobých „flashových pôžičiek“, ktoré tradičné finančné inštitúcie neponúkajú.

 • Obchodovanie – môžete uskutočňovať peer-to-peer obchody s určitými kryptoaktívami. Funguje to podobne, ako keď nakupujete a predávate akcie bez využitia maklérskych služieb.

 • Sporenie pre budúcnosť – časť svojich kryptomien môžete vložiť na alternatívy sporiacich účtov a získať lepšie úrokové sadzby, ako by ste zvyčajne dostali od vašej banky.

 • Nákup derivátov – môžete uskutočniť dlhé alebo krátke stávky na určité aktíva. Myslite na to, ako na kryptoverziu opcií na akcie alebo futures.