TOP

NFT - Najvzrušujúcejšia novinka v kryptomenách

DIGITAL ART NFT
NFT - Najvzrušujúcejšia novinka v kryptomenách

TOP příspěvky

WEXO na konferencii o kryptomenách v srdci Slovenska predstavilo novú aplikáciu
COLD STORAGE/COLD WALLET CRYPTOCURRENCY CRYPTOCURRENCY ADDRESS PAPER WALLET WALLET SOFTWARE WALLET TOKEN

WEXO na konferencii o kryptomenách v srdci Slovenska predstavil...

Na konferencii pre odborníkov, fanúšikov kryptomien aj pre širokú verejnosť, ktorá sa zaujíma o kryptoaktíva, preds...

Čtěte více
Satoshi Nakamoto: Záhadný otec bitcoinu
1 SATOSHI (0.00000001 BTC) DECENTRALIZATION GENESIS BLOCK SATOSHI NAKAMOTO

Satoshi Nakamoto: Záhadný otec bitcoinu

Svet dodnes nepozná pravú identitu tvorcu bitcoinu. Kto v skutočnosti stojí za revolučnou technológiou blockchain?...

Čtěte více
NFT - Najvzrušujúcejšia novinka v kryptomenách
DIGITAL ART NFT

NFT - Najvzrušujúcejšia novinka v kryptomenách

Nezameniteľné tokeny, alebo NFT, zažívajú v roku 2021 absolútny boom. Viete, čo to NFT vlastne sú a prečo majú niek...

Čtěte více

Nezameniteľné tokeny, alebo NFT, zažívajú v roku 2021 absolútny boom. Viete, čo to NFT vlastne sú a prečo majú niektoré z nich dokonca miliónovú hodnotu?

NFT je skratkou pre non-fungible token (nezameniteľný token). V ekonomike platí, že zameniteľné (alebo zastupiteľné) aktívum je niečo, čo má jednotky, ktoré sa dajú pomerne ľahko zameniť – napríklad peniaze. Desaťeurovú bankovku môžete ľahko zameniť za dve 5-eurové bankovky a dostanete tú istú hodnotu.

Keď je však niečo nezameniteľné (nezastupiteľné), nemôžete to zameniť s ničím iným.

Nezameniteľným aktívom môže byť originálna nehnuteľnosť (dom) alebo nenapodobiteľná maľba (Mona Lisa). Niečo, čo je jedinečné a jediné svojho druhu. Môžete si síce kúpiť reprodukciu Mony Lisy alebo si odfotiť pekný dom, originál však bude navždy iba jeden. NFT sú takýmto jedinečným majetkom v digitálnom svete. Je možné ich kúpiť, obchodovať s nimi, ale v podstate nemajú žiadnu hmotnú podobu. Ide o digitálny zberateľský majetok, ktorý má hodnotu ako kryptomena, a rovnako je určitou formou umenia alebo kultúry – ak sa umenie považuje za dlhodobú investíciu, v digitálnom svete je takouto investíciou práve NFT.

Je NFT kryptomena?

Speváčka Grimes vo februári 2021 predala časť svojho digitálneho umenia vo forme NFT v hodnote 6 miliónov dolárov. Slávne meme Nyan Cat sa v tom istom mesiaci predalo za 590 000 dolárov ako „jedinečný kus kryptoumenia“. To, čo robí NFT takým výnimočným je práve informácia, ktorú tento súbor v sebe ukladá, a ktorá ho povyšuje nad rámec obyčajnej kryptomeny. Bez nej by to bol „iba“ digitálny token.

Typy NFT sú veľmi rozmanité, môžu mať formu digitálneho umeleckého diela alebo hudobného súboru – prakticky čohokoľvek jedinečného, čo sa dá digitálne uložiť a o čom sa dá predpokladať, že má hodnotu. NFT sú v zásade ako každý iný fyzický zberateľský predmet, ale namiesto toho, aby ste dostali napríklad olejomaľbu na plátne, ktorú si zavesíte na stenu, získate súbor JPG. Asi je vám už jasné, že NFT nie je ani kryptomenou. Podobnosť medzi kryptomenami a NFT končí pri tom, že obe majú uložený digitálny záznam v blockchaine. Kryptomenou podľa vlastného výberu však môžete za NFT zaplatiť. Kým kryptomeny majú peňažnú hodnotu a môžete napríklad vymeniť jednu za druhú, NFT sú hodnotené podľa svojej jedinečnosti a nemožno ich vymeniť za iný s rovnakou hodnotou.

Kto vytvoril prvé NFT?

Tento technologický fenomén ako prvý vytvoril dnes už pionier digitálneho umenia Kevin McCoy. 3. mája 2014 vyrazil svoj nezameniteľný token „Quantum“ a urobil tak vlastne ešte predtým, ako trh s kryptoumením explodoval. Quantum je pixelový obraz osemuholníka naplneného kruhmi, oblúkmi alebo inými tvarmi, ktoré majú spoločný stred, pričom väčšie tvary obklopujú menšie a hypnoticky pulzujú vo fluorescenčných odtieňoch. Toto jedinečné digitálne dielo McCoy predal v júni 2021 na digitálnej aukcii za 1,4 milióna dolárov.

Ako NFT funguje?

Tradičné umelecké diela (obrazy, sochy) sú cenné, pretože sú jedinečné. Z digitálnych diel je však možné veľmi ľahko spraviť kópiu. Použitím NFT dokážete digitálne umelecké dielo „tokenizovať“ a vytvoriť tak digitálny certifikát vlastníctva, ktorý môžete podľa ľubovôle kupovať a predávať. Ďalej to už funguje podobne ako pri kryptomene. Záznam o tom, kto vlastní konkrétne NFT, je uložený v blockchaine. Tieto záznamy nie je možné sfalšovať, pretože blockchain je decentralizovaný.

Aká je budúcnosť NFT?

Budúcnosť NFT ponúka nekonečné možnosti. Je to najmä preto, že pôvodne umelecký experiment, akým NFT bol, postupne prerástol priamo do jadra mainstreamu. Rok 2021 je toho jasným dôkazom. Vďaka tokenizácii, programovateľnosti, rôznym spoluprácam, licenčným poplatkom a čoraz priamejšiemu prepojeniu medzi umelcami a zberateľmi sa nezameniteľné tokeny môžu čoskoro stať technológiou, ktorá bude ovplyvňovať náš každodenný život.

Zdroje: verge.com, foundation.app, scmp.comblog.portion.iohyperallergic.combbc.com