NEWS

VISA sľubuje rýchlejšie platby kreditnou kartou vďaka blockchainu Solana

BITCOIN (BTC) BLOCKCHAIN
VISA sľubuje rýchlejšie platby kreditnou kartou vďaka blockchainu Solana

TOP příspěvky

WEXO na konferencii o kryptomenách v srdci Slovenska predstavilo novú aplikáciu
COLD STORAGE/COLD WALLET CRYPTOCURRENCY CRYPTOCURRENCY ADDRESS PAPER WALLET WALLET SOFTWARE WALLET TOKEN

WEXO na konferencii o kryptomenách v srdci Slovenska predstavil...

Na konferencii pre odborníkov, fanúšikov kryptomien aj pre širokú verejnosť, ktorá sa zaujíma o kryptoaktíva, preds...

Čtěte více
Satoshi Nakamoto: Záhadný otec bitcoinu
1 SATOSHI (0.00000001 BTC) DECENTRALIZATION GENESIS BLOCK SATOSHI NAKAMOTO

Satoshi Nakamoto: Záhadný otec bitcoinu

Svet dodnes nepozná pravú identitu tvorcu bitcoinu. Kto v skutočnosti stojí za revolučnou technológiou blockchain?...

Čtěte více
NFT - Najvzrušujúcejšia novinka v kryptomenách
DIGITAL ART NFT

NFT - Najvzrušujúcejšia novinka v kryptomenách

Nezameniteľné tokeny, alebo NFT, zažívajú v roku 2021 absolútny boom. Viete, čo to NFT vlastne sú a prečo majú niek...

Čtěte více

Globálny gigant v oblasti platobných systémov, Visa, vstupuje ešte hlbšie do sveta kryptomien s cieľom zefektívniť cezhraničné transakcie. Podľa ich posledného vyhlásenia sa Visa stáva jednou z prvých veľkých finančných inštitúcií, ktoré využijú sieť Solana na uskutočňovanie medzinárodných vyrovnávacích operácií. K tomuto kroku sa odhodlala po rozšírení svojich schopností uskutočňovať platby v stablecoine USDC, ktorý vytvoril Circle, na blockchaine Solany (SOL), ktorý je známy svojou vysokou rýchlosťou a výkonnosťou. Tento krok prispeje k zvýšeniu rýchlosti cezhraničných platieb a poskytne klientom modernú alternatívu pri odosielaní alebo prijímaní prostriedkov od Visa.

Dynamika stablecoinov sa rýchlo mení, a ako poukázal výskumný ústav Bernstein, trh so stabilnými mincami by mohol v priebehu nasledujúcich piatich rokov narásť až na 2,8 bilióna dolárov. V rámci tohto rastúceho trendu fintech spoločnosť PayPal nedávno uviedla svoj vlastný stablecoin s názvom PYUSD na Ethereum blockchaine.

Okrem zahrnutia Solany do svojho ekosystému, Visa spustila pilotné programy so spoločnosťami Worldpay a Nuvei, ktoré spracovávajú debetné a kreditné platby pre globálne podniky. Klienti týchto spoločností majú teraz možnosť zvoliť si vyrovnávanie v USDC namiesto prijímania fiat mien. Cuy Sheffield, vedúci krypto oddelenia v spoločnosti Visa, zdôraznil, že vďaka využitiu globálnych blockchainových sietí ako Solana a Ethereum, spoločnosť prispieva k zlepšeniu rýchlosti cezhraničného vyrovnávania a ponúka svojim klientom modernú možnosť, ako ľahko odosielať alebo prijímať prostriedky z pokladnice Visa. Tento krok predstavuje ďalší míľnik v oblasti tradičných finančných inštitúcií, ktoré využívajú technológiu blockchain.

V roku 2024 zavedie El Salvador vzdelávanie o Bitcoine v školách

El Salvador

V roku 2024 sa študenti verejných škôl v El Salvadore dočkajú novinky vo svojom vzdelávacom programe. Ministerstvo školstva krajiny sa spojilo s neziskovou a nevládnou organizáciou Mi Primer Bitcoin (MPB), čo v preklade znamená "Môj prvý Bitcoin", aby zapracovali vzdelávanie o Bitcoine do školského kurikula. Spolupracovať budú aj s iniciatívou Bitcoin Beach.

Zakladateľ MPB, John Dennehy, potvrdil, že jadro vzdelávacieho materiálu preberie MPB, ktorý bude hlavným zdrojom pre časť týkajúcu sa Bitcoinu. Na tento účel sa pripravuje pilotný program, ktorý začal 7. septembra s pomocou Bitcoin Beach. Cieľom je zaškoliť 150 učiteľov zo 75 škôl, aby mali "základné vedomosti" o Bitcoine. Dennehy poznamenal, že „ako prvý národ, ktorý adoptoval Bitcoin, bude El Salvador príkladom pre svet. Kvalitné vzdelávanie je naša najlepšia šanca zabezpečiť, aby bol tento príklad úspešným.“

Učitelia sa po zaškolení vrátia do svojich škôl a budú učiť podľa kurikula vytvoreného Ministerstvom školstva. „Ak bude program úspešný,“ povedal Dennehy, „rozšíri sa na všetky školy v krajine v budúcom roku.“ Súčasťou tohto ambiciózneho projektu je aj sen, ktorý sa zrodil pred dvoma rokmi so vznikom My First Bitcoin: vzdelávať celý národ. Teraz je to významný krok k jeho realizácii.

A nie je to len o El Salvadore. Hoci je teraz hlavným bodom záujmu, misiou MPB je priniesť vzdelávanie o Bitcoine celému svetu. Dennehy potvrdil, že už prebiehajú úvodné rokovania s dvoma ďalšími vládami v Latinskej Amerike, ktoré majú záujem zaviesť vzdelávanie v štýle El Salvadoru pre miestnych študentov. MPB očakáva, že iné národy budú nasledovať tento príklad vo verejnom vzdelávaní o Bitcoine, zatiaľ čo „svet pozorne sleduje“. Na Kubu sa už tento vzdelávací program začína šíriť, o čom svedčí nedávny príspevok Bitcoin Cuba na sociálnych sieťach o otvorení registrácie pre prvú edíciu ich verzie programu Mi Primer Bitcoin.

Má digitálne euro problém? Európsky parlament tvrdí, že áno

Digital Euro

Podľa novej správy, ktorú v septembri predstavilo Oddelenie pre kontrolu správy ekonomických záležitostí a hospodárskej a menovej únie (HMU), ktoré je súčasťou Generálneho sekretariátu Európskeho parlamentu, môže prichádzajúce digitálne euro naraziť na významné technické a právne problémy. Správa je zaujímavým kontrapunktom k optimistickému prejavu Fabia Panetta, člena výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB), kde zdôraznil pozitíva digitálneho eura. Parlament však v tejto súvislosti už niekoľkokrát prejavil svoje obavy, najnovšie v aprílovom reporte, kde boli riziká zavedenia digitálneho eura hodnotené ako vyššie než jeho prínosy.

Od apríla došlo k určitému pokroku - Európska komisia v júni predstavila nové legislatívne návrhy týkajúce sa digitálneho eura a postavenia hotovosti ako zákonného platidla. Rada guvernérov ECB navyše v júli 2021 spustila prvú fázu prieskumu projektu digitálneho eura s cieľom riešiť kľúčové otázky spojené s dizajnom a distribúciou tejto jednotnej európskej digitálnej meny. Táto fáza by sa mala skončiť už v októbri tohto roka a tým sa otvárajú dvere k rozhodnutiu o tom, či pokračovať v ďalšej fáze vývoja a testovania alebo projekt zastaviť.

Prieskum však odhalil, že plánovaná európska digitálna mena by mohla naraziť na komplikácie ešte predtým, ako by opustila územie Únie. Jedným z problémov je nevyhnutnosť ratifikácie medzinárodných dohôd medzi EÚ a tretími krajinami, čo situáciu komplikuje. Čelíme tiež nevyriešeným právnym a technickým otázkam spojeným s používaním a ukladaním digitálneho eura v peněženkách. Erwin Voloder, vedúci politického oddelenia Európskej blockchainovej asociácie, upozorňuje, že ide o "najväčšiu budúcu výzvu". Európska Únia sa tak blíži k rozhodujúcemu momentu, v ktorom bude musieť prekonať množstvo prekážok, aby mohla digitálne euro úspešne integrovať do existujúceho platobného systému.